Svadobná fotografia

M & M

Jeseň je jedným z najkrásnejších období roka kedy nám príroda ukazuje všetky tie nádherné farby, slnko sa pri západe farbí do krásnych oranžových tónov a dni sú ako stvorené na stretnutia vonku, v prírode, na horách... na svadbách. Stretnutie dvoch ľudí, ktorí sa predtým nevideli vo "svadobnom" bolo viac než romantické, však ako by, keď im pod nohami farbičky maľovala sama príroda. Naozaj nádherný deň na svadbu, na ktorom šťastie a úsmevy dopĺňalo slniečko a vôňa jesene. Spoločné záujmy tohto páru nás vytiahli fotiť na kopce a tak som sa tešil, že mám tú česť fotiť pár, ktorého hory, sú doplnením energie do všedných dní.

Navždy...

Láska žije v tom, kto miluje...a nie v tom, kto je milovaný. Sľuby vernosti, oddanosti, v dobrom aj v zlom, tieto slová počujem pri každej svadbe a Boh pomáhaj každemu, kto túto prísahu vysloví. Dnes Vám však chcem ukázať svadbu, kde jedno slovo nebolo len vyslovené. Slovo "Navždy" bolo aj napísané. Toto slovo okrem iného spája týchto dvoch úžasných ľudí. Slovo, ktoré navždy bude viditeľné a bude im pripomínať ich lásku. Tetovania sú dnes veľmi populárne, no toto ma naozaj dostalo. Radosť a šťastie sa tak rozhodli zdieľať....Spojiť dve rodiny a vybudovať novú. Svoju. Fandím každému, kto sa tak rozhodne a neostáva mi nič iné, ako ukázať Vám pár "cvakov" z tejto krásnej Oravskej veselice, ktorej súčasťou som mohol byť. Ďakujem.

Nový život...

Niekedy je to tak. Láska, vášeň, túžba...všetko v jedno sa spojí a BOH dá nášmu životu nový zmysel. Zmysel nového života pod srdcom matky. Na tejto krásnej svadbe som mal možnosť fotiť mladomanželov, rodičov, ale aj budúcich rodičov v jednom. Je to skvelý pocit vidieť usporiadanú rodinu, ktorým v šťastnom živote chýba už len sľub pred Bohom. Pozrite si preto deň, ktorý sa zapíše do ich šťastných dní plných lásky, sľubov a zábavy. Život je krásny.

Daždivá...no s úsmevom.

Nie vždy sa všetko podarí tak, ako si to prajeme. Aj pri svadbách je to tak. Nevesta vždy chce, aby všetko vyšlo podľa predstáv a počasie je jednou z nich. Sú však nevesty, akú som spoznal pri tejto svadbe. Večne usmiata, plná super nálady a daždivé počasie tak nemohlo zmeniť jej náladu...však prečo aj? Bol to jej vysnívaný deň a priznám sa, že všetko sa dá zmeniť, keď je snaha... S úsmevom je život predsa nádherný a tak samo nebo poľavilo a mohli sme tak naplno vyraziť do prírody urobiť pár skvelých fotiek. Však jeseň je ešte krajšia, keď sú farby listov posiate kvapkami vody... Vtedy si naozaj človek uvedomí, že niet niečoho, čo sa nedá. Kde je vôľa, tam je cesta. Som veľmi rád, že som mohol byť pri dni týchto dvoch mladých ľudí, ktorých úsmevy nákazlivo čarovali úsmevy aj na nás...ostatných. Dokonca aj na počasie.

Slovenské Plitvické jazero

Dni, kedy ma oslovia snúbenci sú pre mňa vždy zaujímavé. Hlavne preto, že od ich rezervácie termínu si tak trochu predstavujem, akí sú, aký bude ich deň, kam pôjdeme fotiť... Prvé stretnutie s nimi však prezradí viac, ako by ste si mysleli. Mám to rád, keď môžem osobne spoznať snúbencov ešte pre ich veľkým dňom. Táto dvojica prekypovala optimizmom, a dobrou náladou, preto som sa veľmi tešil na ich deň D. Bolo to naozaj super, krásne teplé ráno a ja som bol už v pätách neveste... Človek sa toho veľa dozvie...zvlášť od učitelky :D Jednú mám doma, viem o čom hovorím :D Obaja snúbenci boli super, smial som sa keď sa smiali a zároveň mačkal spúšť, aby som zachytil to ich šťastie. Priali si fotiť portréty niekde inde. A potom to prišlo. Slovenské Plitvice. Ejha, veľmi krásne miesto... Tyrkysovo modrá voda, biele skaly a zákutia ako z rozprávky...k tomu títo dvaja skvelí ľudia, čo viac si priať. Však nazrite sami do môjho nového albumu z ich krásneho dňa.

Jeseň...

Jeseň. Obdobie, kedy čakáme, čo nám príroda dá. Zeleninu, ovocie, ovos... Potoky sú priezračnejšie ako inokedy predtým. Daždivé dni striedajúce sa so zubatým slnkom. Všetko je to tak potrebné, pre náš život. Jeseň spojila aj tieto dva životy do jedného. Nová cesta...spoločná... na nej teraz budú sadiť a neskôr oberať svoju spoločnú úrodu lásky...života. Prajem Vám veľa šťastia a veľa úrodných jesení.

Úsmevy na rozdávanie....

„Skutok lásky bez radosti a úsmevu je ako tvrdý, suchý chlieb bez vody.“ - Bernard z Clairvaux. Úsmevov na rozdávanie som zažil na tejto krásnej svadbe... Nedalo sa nesmiať. To mám naozaj rád, keď sa človek vie hneď nakaziť úsmevom od druhého, nech ten deň začína akokoľvek. Ja som sa "nakazil" od týchto dvoch mladých ľudí. Bolo to skvelé. Krásny slnečný deň, kedy lúče slnka pomaly prehrievali už jesenné ráno.. Deň ako stvorený na svadbu, na spojenie dvoch životov...dvoch rodín. Však čo je lepšie, ako keď sa rodina rozrastá. Som veľmi rád, že môžem byť súčasťou svadieb, kedy má nevesta a ženích úsmev na rozdávanie... celá tá atmosféra, rodina, priatelia, susedia...všetko je potom iné. Neexistuje problém, ktorý by sa v tej chvíli nedal vyriešiť. Prajem si preto, aby som takýchto ľudí stretával viac, ľudia, ktorí vedia "dobiť" druhého len obyčajným úsmevom. Prajem Vám T a L, aby ste mali stále úsmev na perách, a robili tak život krajším. Ďakujem za dôveru.

Septembrový príbeh...

Dnes Vám chcem ukázať príbeh dvoch krásnych ľudí, ktorí sa rozhodli ísť spoločnou cestou. Príbeh sa odohral v malej dedinke na Orave... Všade okolo voňala zem, ktorá sa miešala s vôňou zemiakov....tá vôňa mi pripomínala detstvo a teda to, čo nás naučili naši rodičia či starí rodičia. Okrem pestovania nás učili aj k súdržnosti, láske. Mám veľmi rád, keď som svedkom svadieb, kde je tak veľká rodina. Vidieť tú radosť príbuzných zo šťastia dvoch mladých ľudí...Títo dvaja si svoj deň naozaj užili a poviem Vám, že takú veselicu ako na tejto svadbe som zatiaľ nezažil. Preto mi nedá nepoďakovať mladomanželom, ale aj všetkým hosťom za tak skvelú atmosféru... Ďakujem, že som mohol byť súčasťou Vášho príbehu lásky...

Byť zaľúbený viackrát...

„Ak má byť manželstvo vydarené, treba sa zamilovať veľa ráz, ale vždy do tej istej osoby.“ - John Goodman. Nič krajšie pri tejto svadbe napísať nemôžem. Som veľmi šťastný, že som mohol byť súčasťou jednej z TOP svadieb mojej tohtoročej sezóny. Keď som spoznal túto nevestu na inej svadbe a povedala mi, že raz keď sa bude vydávať, že chce, aby som jej svadbu fotil...pomyslel som si... To asi povedala viacerým. Keď si však rezervovala termín, pochopil som, že do mňa vložili svoju dôveru...Tak je to vlastne vždy.Snažím sa urobiť maximum, aj keď nie vždy sa všetko podarí. A prišiel deň "D" a tak ako vždy...s pokorou a stresom ruka v ruke...prichádzam ráno k neveste. A zbadám nevestu s rožiarenými očami, keď vidí svoje svadobné šaty...so slzami keď ju mamina vidí, ako odchádza z domu... a na druhej strane emócie ženícha keď prvý krát vidí svoju milovanú krajšiu ako kedykoľvek predtým...Vidieť, ako sa zas a znova zamilovávajú..opakovane a pritom stále do tej istej osoby. Ako opäť cítia tie "motýliky v bruchu".... vtedy si vravím, že pre toto to robím... Preto, že chcem byť súčasťou všetkých týchto krásnych, dojímavých chvíľ a prostredníctvom môjho oka odovzdať produkt, ktorý zahreje pri srdci aj po 30 rokoch. Aby sa pri pohľade na fotky aj po tých rokoch opäť zamilovali.... Ešte raz ďakujem!

Keď prší šťastie...

Nie všetky svadobné dni sú zaliate slnkom. Občas sa po teplých dňoch potešíme, keď sa zamračí a začne pršať. Vo svadobné dni sa hovorí, že prší šťastie. Doslova. Voda je pre nás hádam to najdôležitejšie. Presne ako svadba vo vzťahu muža a ženy. Je to iný level. Je to méta, na ktorú sa naodváži každý a nie každý to zvládne. Je to niečo, čo má nesmiernu hodnotu a ako voda v živote, tak spečatenie vzťahu je to to najdôležitejšie. Nie pre iných. Ale práve pre ten vzťah. Je to slovo za slovo. Niečo nadpozemské a kto to neskúsi, nevie. Som rád, že som mohol byť aj pri slovách vyjadrujúcich lásku a dôveru u týchto dvoch ľudí a prajem im ešte veľa veľa krásnych slnečných, ale aj daždivých dní :) Ďakujem za dôveru...

Príbeh plný emócií...lásky

Nikolka a Michal. Dvaja ľudia, ktorých som poznal už pred svadbou a preto mi bolo cťou, keď si u mňa rezervovali termín. Veľmi som sa tešil. Na svadbách zbožnujem tie emócie... na každej svadbe sú prítomné...avšak na tejto svadbe to bolo iné... Slzy šťastia a úsmevy na rozdávanie. „Šťastný je ten, kto našiel šťastie v rodine.“ Obaja sú si toho vedomí a z ich očí plných sĺz pri poďakovaní sa dalo aj bez slov chápať len to jediné. Že si rodinu vážia. Ďakujem Vám, že som mohol byť s Vami prostredníctvom môjho objektívu.

Svätá zem...

Hovorí sa, že dobrá svadba je vtedy, keď si človek odnesie spomienky na celý život. Hádam som ešte nezažil svadbu, kde by to bolo inak. Na tejto svadbe som sa cítil príjemne a v niektorých momentoch som mal "husiu kožu". Malá dedinka, ináč nazývaná aj Svätá zem obklopujúca krásnou prírodou, zeleň stromov a žblnkot potokov mi pripomenulo, aké je Slovensko fakt krásne. Kvačianksa dolina, mlyny, voda a krásne sklay...ani neviem opísať, aké krásne mieto to je. Čo však umocnilo moje pocity a objavenie "husej kože" na mojom tele bol spev... Ešte som nevidel a nepočul takú nádheru v podaní spevu v kostole. Bol to zážitok, dovolím si tvrdiť, že na celý život. Naozaj spev pre BOHA. Pevne verím, že Vás Júlia a Lukáš Boh bude sprevádzať celým životom. Prajem všetko dobré a ďakujem za dôveru.

Keď hudba srdcia rozochveje

Hudba je kľúč k ženskému srdcu. Ranná rosa, slnko vykukujúce spoza kopcov a spev malého vtáčika...taká bola moja cesta k tejto svadbe. V doline, či na kopci....zazrel som na ceste k domu ženícha jeho samotného... Zvíali sme sa a zobral na plece gitaru....a zahral... struny sa rozochveli a ja som vedel, že táto svadba bude zas iná, ako ostatné. Prípravy...obrad...všetko ako z knihy a nevedel som sa dočkať momentu, kedy vezme do ruky gitaru a zahrá neveste. Svojej milovanej. A zrazu som to zbadal.... v jej očiach niečo, čo vie iba HUDBA. Hudba uvoľnuje ducha a okrídľuje myšlienky. Hudba je kľúč k ženskému srdcu. Pozrite si príbeh so strunami, ktoré rozochveli srdcia.

Veľká... láska aj svadba

Opäť jedna svadobná nálada...tentoraz priamo z najväčšej dediny na Orave. A ako sa na najväčšiu dedinu patrí... Aj svadba bola veru veľká. Však ako by to bolo...kde je lásky dosť, o kamarátov núdza veru nie je. Novomanželom prajem, aby sa okruh ich priateľov len zväčšoval a aby núdza o lásku v ich vzťahu nikdy nebola.

Keď dve cesty sa spoja...

Život je naozaj krásny. Pri tejto svadbe som sa často pozastavil a premýšľal. O tom, ako to v živote chodí. Ako veľa záleží od toho, kde sa narodíme, akých máme rodičov, k čomu nás vedú. Vednú nás od detstva nejakou cestou a až v dospelosti sa tá cesta porpi tej rodičovskej odbočí. Osamostatní sa a cez všetky prekážky sa pretne s inou. Vtedy je to na Bohu. Pozrú sa na seba? Zapáčia sa jeden druhému? Kto urobí prvý krok? Hovorí sa, že „Až keď sme našli lásku, vieme, čo nám v živote chýbalo.“ - John Ruskin. S tým sa naozaj stotožňujem. Cesty vedúce jedna vedľa druhej sa v tomto príbehu spojili v jednu veľkú. Život je naozaj zaujímavý. Krásny... Z jednej spojenej cesty sa tak teraz môže stať cesta, ukazujúca správny smer novej.... Tej novej generácie... Deťom. Preto ako to neraz bolo povedané aj na svadbe samotnej, poďakovať treba rodičom za to, k čomu nás viedli a na ich obraz budeme viesť tie svoje deti. Pravú dedinskú savdbu si môžete pozrieť na novom albume.

S hudbou je život krajší

"Hudba je symbolom túžby, rečou túžby, rečou našich snov a prianí." Keď má niekto hudbu rád, miluje život. Hudba je všade okolo nás.... aj v tom najmenšom tichu je zvuk, ktorý niečo znamená. V tom tichu počujeme tlkot srdca. Ten Marek počuje večer keď zaspáva....a ráno keď vstáva. Srdce svojej milovanej Natálky, bez ktorej nedokáže žiť. V tónoch zábavy...hudby sa niesol celý ich svadobný deň. Tak to proste býva, keď sa žení DJ. Nech sa páči, nakuknite do ich krásneho dňa. Prajem všetko dobré na spoločnej ceste a ďakujem za dôveru byť pri tom.

Rodina na prvom mieste

Júnová svadba...horúci deň, kedy už od rána teplota presahovala 20 stupňov. Teplo, na ktoré som ešte nebol pripravený. Úplne iné teplo som však pociťoval hneď po príchode k neveste. Teplo DOMOVA. Od skorého rána som robil spoločnosť neveste a keď som si tak na moment sadol vedľa...všimol som si, ako moc je táto rodina súdržná...ako staršia sestra miluje svojich bratov... Akoby ten deň robila pre nich. Nie pre seba či svojho vysnívaného Miňa. Spolu s ním však spojili dve rodiny, ktoré sú ešte silnejšie. Dve rodiny, ktoré spojili títo dvaja úžasní ľudia. Objatia...úsmevy... bozky.... a slzy šťastia sa striedali ruka v ruke. Som poctený, že som mohol byť pri vašom najkrajšom dni. Dni o Vás dvoch. Dni pre Vaše rodiny. Nech sa páči...opár fotiek k náhľadu z tohto naozaj horúceho a krásneho svadobného dňa.

Tradičná

Mircea Eliade raz povedal: „Vášeň nezaručuje ani trvácnosť, ani šťastie, ak ju neusmerní tradícia.“ Byť súčasťou takejto svadby je snom každého fotografa. Orava, Považie, Liptov...je jedno, odkiaľ človek je. Ak ale má tradičné hodnoty...verí vo vášeň a lásku, je šťastný. Toto všetko som videl cez svoj objektív u Mirka a Denisky. Úžasní mladí ľudia, u ktorých história a tradície pretkali ich svadobný deň... Vôňa lásky striedala vôňa kvetov, slnko striedal malý mrak, hudbu z heligoniek a huslí striedal šum vody z Litovskej mary. Tento krásny príbeh by nebol takým, pokiaľ by by ľudí tieto miesta...táto hudba a to počasie neovplyvňovalo. Všetci boli skvelí a šťastní a to bolo pre Mirka a Denisku to, čo chceli, to čo potrebovali... Pretože rodina a priatelia je to najdôležitejšie. Nech sa páči, pozrite si tento prenádherný príbeh....

Slovensko Rakúska...

Rakúsko na Slovensku? Žiaden problém.... Táto medzinárodná svadba sa odohrala pod Tatrami a veru....nemôžem povedať, že by sa skutoční Tiroláci cítili zle. Naopak, tieklo pivo, ženy v krásnych krojoch tipických pre ich kultúru...všetko malo nádych Rakúska v Slovenskom obale. Ponúkam pár fotiek k náhľadu z tohto krásneho dňa a miest, ktoré mi utkvejú v pamäti. Mladomanželom prajem všetko dobré na ich spoločnej ceste a ďakujem za dôveru.

Svadba pod holým nebom

Tento krásny príbeh sa odohral v krásnej Oravskej prírode pod samotnými Roháčskymi horami, kde vôňa lesov, štebot vtákov, a žblnkot potoka čaroval...Čaroval k ešte romantickejšiemu dňu. Nádherný jarný deň z počiatku naozaj prial, občas len mráčik schoval už silné lúče slnka... a ako to na jar býva zvykom, neobyšiel nás ani dážď, ktorý dodal tomuto kraju to, čo je preň najdôležitejšie. Vlahu. Pre novomanželov ako sa hovorí "padali z neba peniaze". Prajem Vám milá Aďka a Miro...všetko len to najlepšie na Vašej ceste....spoločnej ceste.

Svadba na tretí pokus

Tento príznačný nadpis nevzišiel náhodne. Niekedy naozaj nevychádzajú veci, ktoré chceme na prvý krát. Ani na druhý krát :) Niekedy treba proste počkať na ten tretí, veď ako sa hovorí: "do tretice všetko dobré". Veľká svadba plná detí na ktorú budem dlho spomínať.... Ďakujem za prejavenú dôveru a užite pár postrehov prostredníctvom môjho objektívu. Nech sa páči.

Máj a jeho príbeh

Niektoré príbehy začínajú skôr, iné neskôr. Je však isté, že bez ohľadu na to, či si to uvedomujeme, prežívame nejaký príbeh. Tento krásny príbeh síce začal možno trošku neskôr :) , o to vzáčnejší však bol. Príbeh dvoch ľudí, ktorých lásku bolo cítiť na každom rohu v tejto krásnej krajine obklopenej lesmi...rozkvitnutých stromov a hučiacej lokomotíve :) Chcem sa Vám Sima a Ďuri poďakovať, že ste do mňa vložili svoju dôveru... A Vás moji priatelia pozývam nahliadnuť o tohto príbehu, ktorý som zachytil na svoj fotoaparát.